Betalingsbetingelser - PBS

Stil spørgsmål eller kom med input til funktionerne i tillægsmodulet Abonnement til massefakturering og abonnementstyring

Betalingsbetingelser - PBS

Indlægaf ctorp » 29. aug 2011, 08:02

Da vore kunder både har abonnementer og handler i vores butik og får udført opgaver på vores værksted har vi brug for muligheden for at angive en anden Betalingsbetingelse på abonnementkørslerne.
Vi overvejer at bruge betaling via PBS men kan ikke gøre dette førend vi har mulighed for dette.
Hilsen Christian - Torp IT
-
ctorp
 
Indlæg: 43
Tilmeldt: 29. mar 2011, 08:25

Share On:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Betalingsbetingelser - PBS

Indlægaf Steffen E » 30. aug 2011, 07:42

Hej Christian,

Med fare for jeg ikke helt har gennemskuet problemstillingen, så får du lige et svar.

En betalingsbetingelse er bestemt af debitoren, hvorfor det er her betalingsbetingelsen skal ændres, til f.eks. en PBS betalingsbetingelse. For at oprette en ny betalingsbetingelse så kan du gå under fanebladet "faktura" og "betalingsbetingelser". Her kan du så oprette en med netto + 10 dage f.eks. så vil du kunne hæve pengene 10 dage efter faktura dato med PBS. (dette vil du ligeledes kunne søge på, når du danner filen til PBS)

PBS kan sættes op i e-conomic - se mere om det her.

Mvh
Steffen Ekelund
Billede
Online regnskabsprogram

Brugeravatar
Steffen E
Site Admin
 
Indlæg: 1281
Tilmeldt: 1. jul 2010, 08:20

Re: Betalingsbetingelser - PBS

Indlægaf ctorp » 30. aug 2011, 12:22

Som beskrevet ønsker vi at benytte andre betalingsbetingelser for vore kunder når det drejer sig om abonnementer end de har når vi udfører arbejde på værkstedet. Vore kunder har normalt netto 8 dage på udført arbejde men vi ønsker netto 20 dage når de samme kunder modtager en faktura vedr. et abonnement.
Håber at jeg har forklaret mig bedre denne gang. :-)
-
ctorp
 
Indlæg: 43
Tilmeldt: 29. mar 2011, 08:25

Re: Betalingsbetingelser - PBS

Indlægaf Steffen E » 30. aug 2011, 12:28

Så er jeg helt med - tak for det :D

Så det skulle være muligt at vælge en betalingsbetingelse på et abonnement? eller måske direkte på en abonnent? Hvad er bedst?

Som alternativ løsning ville jeg helt klart løse problemet nu og her, ved at oprette debitoren med PBS betalingsbetingelsen, og når jeg så lavede en faktura når de var forbi værkstedet, ville jeg ændre betalingsbetingelsen på fakturaen.

Mvh
Steffen Ekelund
Billede
Online regnskabsprogram

Brugeravatar
Steffen E
Site Admin
 
Indlæg: 1281
Tilmeldt: 1. jul 2010, 08:20

Re: Betalingsbetingelser - PBS

Indlægaf ctorp » 14. sep 2011, 12:13

Det bedste for os ville være hvis vi kunne sætte en anden betalingsbetingelse på abonnenten.
Bliver dette muligt ?
Hilsen Christian.
-
ctorp
 
Indlæg: 43
Tilmeldt: 29. mar 2011, 08:25

Re: Betalingsbetingelser - PBS

Indlægaf Steffen E » 19. sep 2011, 10:55

Hej Christian,

Det korte svar vil være: Aner det ikke.

Det lidt længere svar, vil selvfølgelig være at jeg griber forslaget videre her fra, og sørger for at få det ind i vores database af forbedringsforslag. Ligeledes vil det jo også afhænge af hvor mange dette gør sig gældende for, typisk så løses det jo som førnævnte "work-around". Så det kunne jo være fedt at høre om andre har samme behov.

mvh
Steffen Ekelund
Billede
Online regnskabsprogram

Brugeravatar
Steffen E
Site Admin
 
Indlæg: 1281
Tilmeldt: 1. jul 2010, 08:20

Re: Betalingsbetingelser - PBS

Indlægaf Finn » 23. nov 2011, 12:57

Jeg vil gerne bakke op omkring behovet for en betalingsbetingelse pr abonnement

mvh
Finn Andrea
-
Finn
 
Indlæg: 5
Tilmeldt: 18. maj 2010, 07:36

Re: Betalingsbetingelser - PBS

Indlægaf ctorp » 23. nov 2011, 13:20

Hej.
Jeres responsetider er ikke imponerende.
Jeg vil nu lave en liste over manglende svar fra Jer på de ønsker vi har til e-c, samt manglende indfrielser af ønsker vi har.

Når vi ønsker at have andre betalingsbetingelser på vore kunder når vi fakturere dem vha. abonnement og ikke de samme som når de handler med vore andre services er det det vi mener.

Håber på et hurtigt svar.

Hilsen Christian.
-
ctorp
 
Indlæg: 43
Tilmeldt: 29. mar 2011, 08:25

Re: Betalingsbetingelser - PBS

Indlægaf Steffen E » 24. nov 2011, 09:23

Hej Christian,

Jeg giver dig ret, det er absolut ikke imponerende. Til gengæld kan jeg dog forsikre dig om at alle forslag bliver taget videre, således vi kigger på hvor mange der får glæde af dette, hvor mange ønsker dette, kan det tekniske lade sig gøre mv.. Er det så godt nok vi ikke får givet en ordentlig tilbagemelding - nej! Men om en alting er, så har jeg sat vores IT gutter på at finde et system, som vi kan koble sammen med vores forum, således vi kan holde styr på hvad der skal følges op på, hvornår mv.. Det er desværre ikke lykkedes endnu.

Derfor er det også fedt(og det er jo sådan man gør - får man ikke svar, så spørger man igen :D), at du tager og følger op de indlæg du har lavet. Nogle indlæg skulle der selvfølgelig have været en opfølgning i, mens andre kunne det jo simpelthen være fordi ikke "nok" ønsker dette forslag, hvorfor det stadig ligge på listen over ting der afventer øget behov.

Der er ikke noget nyt i denne, da vi stadig afventer hvor mange der har behov for dette - hvorfor så det? Vi prioritere primært de ting, der er folk der går mest glæde af/kan spare mest tid ved, og vi har altså ment der er flere ting der ligger foran dette. Når det så er sagt, så har vi en gang i mellem fokus på nogle tillægsmoduler, ligesom vi netop har lavet en opdatering til projektstyring. Jeg ved lager ligger som det næste vi holder en større omgang på, og måske abonnement skulle være efter der.

mvh
Steffen Ekelund
Billede
Online regnskabsprogram

Brugeravatar
Steffen E
Site Admin
 
Indlæg: 1281
Tilmeldt: 1. jul 2010, 08:20

Re: Betalingsbetingelser - PBS

Indlægaf jorgenschwartz » 7. dec 2011, 19:19

Hej

Jeg kan helt klart tilslutte mig behovet for at kunne vælge betalingsmetode under det enkelte abonnement. Det er faktisk årsagen til at vi ikke bruger betalingsservice endnu.
Jeg kan sagtens forestille mig at samme kunde har flere abonnementer der skal køre med og uden PBS. Derudover har vi tit Ad-Hoc arbejde som skal faktureres på almindelig vis med FI, på de samme kunder. Det vil blive administrativt meget tungt og fejlbehæftet hvis den ikke automatisk kan vælge pbs som betalingsmetode når det er aktuelt.

Vh.Jørgen Schwartz
TD-K A/S
-
jorgenschwartz
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 7. dec 2011, 19:11


Tilbage til Tillægsmodulet Abonnement